…szczęścia, zdrowia Wam życzymy na ten Nowy Rok, byście byli weseli, jak w niebie anieli, co daj Bóg wam!

Tak brzmi tradycyjne polskie podziękowanie kolędników za przyjęcie ich do siebie i wymianę darów: dobrego słowa (życzeń) na np. jedzenie lub po prostu odwzajemnienie ciepłych słów. Ja osobiście wolę inny wariant tego podziękowania, który chyba i tak bardziej pasuje do intencji tego wpisu:

Za kolędę dziękujemy! Szczęścia, zdrowia Wam życzymy i będziemy ogłaszali, żeście hojnie przyjmowali!

Bardzo mi się podoba zwłaszcza fragment: „żeście hojnie przyjmowali!” ponieważ w przypadku Wigilii Instytutu Kulturoznawstwa w tym roku akademickim jest bardzo prawdziwy – padło wiele ciepłych słów z czego się bardzo cieszę. :) Tego dnia miałem sporo stresu ponieważ chciałem żeby wszystko poszło jak należy i goście wynieśli pozytywne wrażenie z tego spotkania. Ten stres dało się wyłapać jak przyszło do wygłoszenia kilku słów i chyba każdy się ze mną zgodzi, że mogłem to zrobić dużo lepiej. :D

Na swoją obronę dodam, że jednak ciężko przemawiać do większej grupy i akurat mi brak doświadczenia w tej czynności niemiłosiernie doskwiera. Cóż, może w przyszłości to się zmieni. ;)

Nie wszystkie słowa były dobrze dobrane, żart trochę drętwy, zdania się nie kleiły a niektórych intencja niewłaściwie przekazana… Najgorsze jest jednak, że zapomniałem o podziękowaniach! Zapomniałem wyróżnić osoby, bez których to spotkanie wiele by straciło a przecież to takie ważne! Postanowiłem to nadrobić i ponieważ pisanie idzie mi o wiele lepiej niż mówienie, mam nadzieję że moje zapominalstwo zostanie wybaczone. ;)

Dziękuję zatem studentom, którzy zorganizowali to spotkanie poświęcając swój czas i wysiłek. Wrażenia z Wigilii Instytutu Kulturoznawstwa są jak najbardziej pozytywne i mam nadzieję że macie z tego taką satysfakcję jak ja. :)

Dziękuję przede wszystkim członkom naszego koła za to, że wywiązali się ze swoich zadań i zadbali o to, żeby to wyjątkowe spotkanie kulturoznawców było częścią historii tego kierunku. Tutaj pozwolę sobie pochwalić nowych członków, którzy pozytywnie mnie zaskoczyli swoją energią, pomysłowością i chęcią do działania – myślę, że koło będzie przekazane w dobre ręce. ;) Dziękuję koordynatorom poszczególnych grup: Kasi Wójcik, która była odpowiedzialna za przygotowywanie dekoracji i dziękuję osobom które pod jej opieką wykonywały te ozdoby. Dziękuję także Adamowi Orlikowi, który dopilnował aby wigilijny stół uginał się od potraw oraz wszystkim osobom, które przygotowały te pyszności. :)

Wigilia Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (16.XII.2010) (aparat Basi) - Zdjęcie 25Na specjalne wyróżnienie zasługuje Gąśka Makowska, która mimo choroby i miliona (jak nie więcej) rzeczy na głowie znalazła czas żeby podjąć się realizacji koncertu i wzięcia udziału w przedstawieniu. ;) Nie dość, że nas mobilizowała do pracy i udzielała cennych wskazówek to jeszcze użyczyła transportu dzięki któremu zakupy nie były tak uciążliwe. :) Do tego grała na skrzypeczkach jako kolędnik i robiła dużo (ale porządnie) innych, bardzo ważnych rzeczy. Jeszcze raz dzięki!

Wigilia Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (16.XII.2010) (aparat Basi) - Zdjęcie 22Podziękowania dla dziewczyn, które swoim śpiewem i repertuarem zachwyciły (nie tylko) prof. Jana Adamowskiego. Śpiewały: Agnieszka Dębska (dzięki że dałaś się namówić – mam nadzieję że Tobie podobało się tak jak mi :) ), Agnieszka Szokaluk, Gąśka Makowska (tak, tak – Gąśka śpiewa, gra, tańczy…), Iwona Szymanowska (dzięki rudzielcu za zaangażowanie i pomoc), Kasia Dmitruk oraz Marta Graban-Butryn. Marto, dziękuję Ci za to, że pokazałaś nam jak fajnie jest czasem pośpiewać i wpierałaś nas swoim głosem. ;) Zajęcia z Tobą nie poszły w las – oby więcej takich spotkań!

Chciałbym wyróżnić dwie skromne osoby, które nie były bardzo widoczne (no, w zasadzie to jedna była mało widoczna ;) ) ale włożyły duży wysiłek w przygotowanie Wigilii. Mowa o Basi Hołub, która była odpowiedzialna za wypisywanie i dostarczanie zaproszeń, dokumentowanie przebiegu spotkań i Wigilii oraz dużo, dużo innych rzeczy a także Adamie Orliku, który dbał o to, żebym miał jak najmniej zmartwień natury formalnej, robił zakupy, dźwigał rzeczy z koła do Chatki Żaka i z powrotem, zatroszczył się opłatek… ;) Bardzo Wam dziękuję!

Dziękuję Marcie Borowiec, Basi Chomiuk, Jadzi Kamińskiej, Gąśce, Adamowi Orlikowi i Kubie Nowakowi za odwagę i zaangażowanie w przedstawienie. Wyszło bardziej niż sympatycznie! ;)

Wigilia Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (16.XII.2010) (aparat Basi) - Zdjęcie 15Dziękuję grupie kolędniczej, która odwiedziła wykładowców i studentów w czasie zajęć. Zdecydowana większość przyjęła nas bardzo miło. Kolędnikami byli: Patrycja Małek jako anioł, Marcin Górniak jako diabeł (dzięki za fajny pomysł i za druk plakatów), Gąśka Makowska jako skrzypek, Iwona Szymanowska jako muzykant z bębenkiem. :)

Podziękowania dla wszystkich członków sknK zaangażowanych w realizację Wigilii Instytutu Kulturoznawstwa, którzy nie zostali wymienieni wyżej (ale niektórzy zostaną tutaj: pochwała dla Natalii Weremczuk i Pauliny Błuszko za solidność). Za dekorowanie sali, za przygotowanie stołu, za rozwieszanie plakatów, za noszenie zaproszeń i za wiele innych rzeczy – dziękuję i doceniam!

Wigilia Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (16.XII.2010) (aparat Basi) - Zdjęcie 27W imieniu wszystkich członków bardzo, bardzo dziękuję naszej kochanej Pani opiekun, dr Marcie Wójcickiej za to że jest z nami i zawsze służy nam dobrą radą oraz dba o nas jak kura o swoje pisklęta. Pani Marta posiada także szczególny dar mobilizowania nas do pracy co jest niezwykle przydatne i jak się później okazuje – przynosi nam dużo korzyści. :) Pani Opiekun, jestem wdzięczny i bardzo się cieszę z tego, że była Pani przy nas na Wigilii chociaż mogło być inaczej. Dziękuję również za dobre słowo, ponieważ te od Pani są dla nas szczególnie ważne. :]

Podziękowania należą się naszemu zaprzyjaźnionemu Studenckiemu Kołu Naukowemu Folklorystów i Etnologów UMCS, które od kilku lat pomaga nam zorganizować Wigilię Instytutu Kulturoznawstwa UMCS. Nie zawsze ten fakt jest odpowiednio odnotowany ale zapewniam wszystkich – folkloryści są (nie tylko) w ten dzień z nami i mają duży wkład w zorganizowanie tego spotkania. Dziękuję przewodniczącemu Stefanowi Bracha a także Magdalenie Tatar i Agacie Turczyn, na które zawsze można liczyć. :) Przepraszam że te zasłużone podziękowania spływają tak późno. ;)

Wigilia Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (16.XII.2010) (aparat Basi) - Zdjęcie 26Dziękuję prof. Janowi Adamowskiemu za to, że opiekuje się Kulturoznawstwem, wpiera i docenia nas, studentów. Jestem wdzięczny za obecność na Wigilii mimo choroby i ciepłe słowa które wiele dla nas znaczą. Dziękuję wszystkim pracownikom Instytutu Kulturoznawstwa UMCS za obecność i pochwały. Było nam bardzo miło i mam nadzieję, że w przyszłym roku nikogo przy wigilijnym stole nie ubędzie, wręcz przeciwnie. :)

Podziękowania dla gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i miło zareagowali na nasz wysiłek – nie tylko sceniczny i kulinarny. ;)

Dziękuję Akademickiemu Centrum Kultury UMCS „Chatce Żaka” za udostępnienie nam pomieszczenia. Mam nadzieję, że za rok również będziemy gościć w sali „Mała Scena”. :)

Na tym zakończę podziękowania. Z oczywistych względów nie mogłem imiennie wymienić wszystkich osób, które zasłużyły sobie na wdzięczność – mimo to mam nadzieję że nikogo nie pominąłem. Jeszcze raz wszystkim bardzo, bardzo dziękuję i do zobaczenia za rok!

Przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Kulturoznawców UMCS

Bartosz Kołtonowski