DRODZY PRZYJACIELE!

Już 2 kwietnia
(czwartek)
godz. 18.00
ACK UMCS Chatka Żaka
(sala 21 – „czarna”, IIp.)

Zmaluj pisankę, zmontuj palmę – podziel się wielkanocnym jajkiem!
Studenckie Spotkania z Tradycją – Wielkanoc

W programie:

Tradycyjne jajeczko – przyjdź i podziel się!
Występ zespołu obrzędowego z Górki Kockiej – pieśni Wielkopostne i Wielkanocne,
opowieść o tradycji…
Pokaz wykonywania palm wielkanocnych
Wspólne wicie palm i pisanie pisanek tradycyjnymi metodami

Zapraszamy!

Można zabrać ze sobą własne jajko do ozdobienia :)

Kontakt do organizatorów: Monika Koziołek, tel. 660566803, koziołek_m@o2.pl

Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? – Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc.

Mitologia Huculska*

Tak o to Huculi tłumaczą potrzebę pisania pisanek. Jajko w różnych kulturach miało szczególne miejsce. Malowane jajko – pisanka – miała być symbolem urodzaju, płodności, ale także posiadać magiczną moc talizmanu. Tradycje Wiekopostne i Wielkanocne, palmy i pisanki Lubelszczyzny staną się kanwą kwietniowego Spotkania z Tradycją.

W zależności od regionu istnieje wiele tradycyjnych sposobów zdobienia jaj. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa – polegająca na „pisaniu” wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku. Palma Wielkanocna to kolejny, nieodłączny atrybut świąt Wielkanocnych. Miała za zadanie strzec domostwa i mieszkańców przed pożarem lub chorobą. Najczęściej wykonywana była z trzciny i wierzbowych bazi, święcona w Niedzielę Palmową.

W trakcie kwietniowego spotkania poznamy tradycyjne metody pisania pisanek, oraz wykonywania palm wielkanocnych. Będzie to też okazja do wysłuchania unikatowych w regionie pieśni wielkopostnych, w wykonaniu zespołu obrzędowego z Górki Kockiej.

Zespół obrzędowy z Górki Kockiej działa od 1995 roku przy Domu kultury w Kocku. Wielokrotny uczestnik oraz laureat przeglądów i konkursów ( Kazimierz nad Wisłą, Tarnogród). Szczególne miejsce w repertuarze zespołu zajmują widowiska obrzędowe. Podczas spotkania członkowie zespołu opowiedzą o dawnych zwyczajach związanych z okresem wielkanocnych oraz zaprezentują repertuar tradycyjnych pieśni związanych z tym okresem.. Każdy uczestnik spotkania będzie mógł wypróbować swych sił w wiciu tradycyjnych palm i zdobieniu pisanek . Na kilka Dni przed Niedzielą Palmową zapraszamy do wspólnego podzielenia się jajeczkiem i włączenie się w twórcze przedświąteczne działanie!

Studenckie Spotkania z Tradycją to kontynuacja zainicjowanych w 2008 roku cyklu wydarzeń opartych na tradycyjnym roku obrzędowym Lubelszczyzny. Inspiracją do zorganizowania tego typu spotkania stała się idea zaprezentowania wątków kultury tradycyjnej szerokiemu gronu odbiorców. Umożliwienie żywego kontaktu z twórcami ludowymi, a także czynne włączenie się w działanie – poprzez uczestnictwo w warsztatach rękodzieła. Jest to kolejne przedsięwzięcie lubelskiego środowiska folkowego.

Organizacja spotkania zajmują się studenci UMCS – działający w ramach Orkiestry św. Mikołaja, Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS Chatka Żaka oraz kołach naukowych – etnologów i folklorystów, kulturoznawców UMCS.

* Fragment opowieści pochodzi z monografii „Huculszczyzna” Władysława Szuchiewicza. Zostały opracowane przez Urszulę Kalitę i Bogdana Brachę oraz wydane nakładem Oficyny Wydawniczej Orkiestry św. Mikołaja p.t. „Mitologia Huculska” w 1992 r.

Ludzie! Malujcie Pisanki!


studenckie-spotkania-z-tradycja-wielkanoc-02iv2009