O godzinie 7:00 zadzwonił budzik. Dzwonił nieludzko długo, aż w końcu  trzeba było się podnieść i go wyłączyć. Wystarczył jeden rzut zaspanym okiem za okno, by zapragnąć zaszyć się na caly dzień pod kołdrą. Niestety, ja – koordynator badań naukowych, nie mogłam sobie na to pozwolić.  Ech, niech to…

Tak to wyglądało z mojej strony :) A  jak Wam zaczął się piątkowy poranek?

13 maja, na przekór wszelkim pogłoskom, jakoby piątek miał być pechowy, pojechaliśmy do Woli Osowińskiej na kolejne badania o pożywieniu regionalym. Grupa nieliczna, ale za to dobrze zorganizowana, stawiła się w komplecie. Ci dzielni badacze to:

III wyjazd do Woli Osowińskiej 13.V.2011 (1)

Spotkanie z panem Andrzejem Kosakiem, dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Woli Osowińskiej.

  • Emilia Brzozowska
  • Sylwia Stachyra
  • Anna Rola
  • Adam Pasieczny
  • Basia Hołub
  • Magdalena Tatar
  • Agata Turczyn
  • Jakub Nowak

Oczywieście towarzyszyła nam nasza Pani Opiekun – dr Marta Wójcicka.

Na miejscu przywitał nas dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, pan Andrzej Kosek. Postanowilismy nie tracić czasu i od razu rozpocząć nagrania. Podzieliliśmy się na trzy grupy, dwie zostały w Woli a jedna pojechała na spotkanie z umówioną informatorką w Woli Chomejowej. Zaskoczyliśmy się bardzo pozytywnie postawą mieszkańców wsi. Informatorzy sami do nas przychodzili, zachęcali też swoich sąsiadów do współpracy. Łącznie przeprowadziliśmy kilkanaście godzin wywiadów z dziewięcioma informatorami. Udało nam się dotrzeć do osób, z którymi rozmawialiśmy podczas pierwszego wyjazdu (np. pani Krystyny Misiak) i dokończyć kwestionariusz.

Wywiad z panią Krystyną Misiak. Fot. Basia Hołub.

Wywiad z panią Krystyną Misiak. Fot. Basia Hołub.

Badania trwały ponad siedem godzin. Muszę szczerze przyznać, że my odczuwaliśmy już zmęczenie, a informatorzy nie mieli mieli dość!

Na szczęście na koniec zregenerowaliśmy siły, gdyż zostaliśmy poczęstowani przez jedną z informatorek pysznymi parowańcami z jagodami. Należą one do tradycyjnych potraw w tym rejonie. Ostrzegam, rozmowy o pożywieniu niesamowicie zaostrzają apetyt. :)

Dziękuję studentom, którzy uczestniczyli w badaniach, poświęcając swój czas i wysiłek. Szczególnie pragnę pochwalić debiutujących: Emilię Brzozowską, Sylwię Stachyrę i Adama Pasiecznego  za chęć do działania i solidność. Wszystkim niewymienionym oczywiście także dziękuję: pracujecie jak profesjonaliści. :)

Wrażenia z wyjazdu są jak najbardziej pozytywne, mam nadzieję że macie z tego taką satysfakcję jak ja i weźmiecie udział w badaniach 28 maja. :)