Pierwsze spotkanie w Nowym Roku było bardzo ważne dla działalności sknK. Z racji tego, że jest już drugi tydzień stycznia, musimy jak najszybciej ustalić plan pracy. Dlatego zależało nam na jak najwyższej frekwencji, gdyż to od Was, drodzy członkowie koła, zależy co będziemy robić. Zbliża się czas rozdawania grantów, musimy dokładnie dookreślić nasze plany. Najbliższe zadanie to pisemne sporządzenie planu pracy koła. Będzie on zawierał wszystkie inicjatywy, które chcemy podjąć, dlatego jeżeli ktoś chciałby coś zorganizować, ma jakiś pomysł w dziedzinie szeroko rozumianej kultury, powinien teraz go zgłosić. Plan pracy jest nam potrzebny, żeby uzyskać dofinansowanie i żeby się liczyć przy rozdaniu grantów dziekańskich.

Oto propozycje zadań dla sknK na ten rok kalendarzowy:

 • Zorganizowanie konferencji naukowej. Od czasu „Przestrzeni magicznej we współczesnej kulturze” (2008 rok) kulturoznawcy nie zorganizowali żadnej sesji naukowej/odczytów/debaty/konferencji itp. na większą skalę. Przydałaby się nam, żeby zachęcić naszych studentów do większej aktywności i umożliwić im udział w życiu naukowym. Padły trzy propozycje tytułu konferencji: „Dźwięk i obraz w kulturze”, „Dźwięk w kulturze”, „Kolor w kulturze”. Są to tematy do dyskusji. Jak najbardziej zachęcam do wypowiadania się na ich temat, podawania własnych. To my (czyli członkowie sknK) musimy się dobrze czuć w tym temacie, dlatego tak ważne są Wasze opinie. Ponieważ trudno nam było osiągnąć kompromis w wyborze jednej, uznaliśmy, że zwrócimy się do naszej Pani opiekun z prośbą o radę. Przewidywany czas konferencji to koniec maja. Zostało nam już mało czasu a nauczeni doświadczeniem wiemy, że formalności będzie mnóstwo, toteż będzie potrzebna pomoc każdego członka sknK.
 • Przed konferencją chcielibyśmy przywrócić pomysł „Czasopryzmatów” i zorganizować ze dwa-trzy spotkania. Pierwsze spotkanie odbyłoby się już w nowym semestrze. Mamy na swojej uczelni wielu wspaniałych wykładowców, zatem chcielibyśmy zaprosić kilku znawców tematu z antropologii miasta i wsi do wspólnego wystąpienia. W następnym tygodniu otrzymamy odpowiedź czy prof. Józef Styk, prof. Grzegorz Jawor i dr. Maciej Rajewski byliby zainteresowani udziałem. Z profesorami porozmawiają: Bartek Kołtonowski, Adam Orlik i ja :)
 • Ustalone zostały cztery terminy wyjazdów do Woli Osowińskiej na badania naukowe o pożywieniu regionalnym południowo-wschodniego Podlasia. Są to: 19.III.2011, 2.IV.2011 (termin dodatkowy), 17.IV.2011 i 28.V.2011. W zależności od ilości zebranego materiału później ustali się, czy będzie potrzebna piąta wizyta w Woli Osowińskiej. Przed wyjazdem trzeba ułożyć kwestionariusz. Ponieważ jestem w trakcie sporządzania kwestionariusza o pożywieniu codziennym na inne zajęcia, rozbuduję go o potrzebne kwestie. Zostałam także mianowana koordynatorem zapisów na wyjazdy. Chętnych proszę o zgłaszanie do mnie osobiście, przez stronę sknK, przez facebook’a, pocztę email czy jakkolwiek inaczej. Mogą być to także osoby spoza naszego koła. Jest to świetna okazja do nauczenia się lub podszkolenia z metod badań folklorystycznych. Ci co wcześniej brali udział w nich udział, wiedzą, że jest to także świetna zabawa.
 • Padł także pomysł wydania publikacji z materiałów po konferencyjnych z „Przestrzeni magicznej we współczesnej kulturze” organizowanej przez sknK trzy lata temu. Wcześniej ta sprawa nie została niestety dopilnowana. Zostały już poczynione pierwsze kroki: prezes porozsyłał powiadomienia do referentów. Do końca stycznia 2011 roku trwa etap gromadzenia materiałów, zaś do 14 lutego czekamy na nadesłanie artykułów. Jeżeli ktoś ze studentów, doktorantów bądź pracowników naukowych, którzy nie brali udziału w konferencji, jest zainteresowany publikacją o danej problematyce, zachęcamy do pisania i nadsyłania. Nie mogę zagwarantować publikacji, ale na pewno zostanie to przedstawione to przedyskutowania. :)
 • W czerwcu nasz Instytut organizuje konferencje naukową pt. „Pamięć jako kategoria rzeczywistości społeczno-kulturowej” w Baranowie Sandomierskim. Grupa artystyczna sknK została poproszona o występ. Lato, piękna okolica, wykwintne kolacje… ach, rozmarzyłam się ;)
 • Poruszony został temat naszej sesji fotograficznej, w przyszłym tygodniu trzeba by już ustalić termin i jak najszybciej ją wykonać. Nic się nie obawiajcie, to będzie świetna zabawa. Zatem kompletujcie stroje hipisowskie, może jakieś rekwizyty. Jest także propozycja, by jednocześnie każdy zaprezentował swoje zdolności (np. gra na harmonii, na cymbałach, na okarynie), hobby (np. tańce tradycyjne) lub coś coś, co go wyróżnia. Naprawdę skala pomysłów jest duża, aby było to przyzwoite. :)
 • W najbliższym czasie zostaną rozesłane do wszystkich ankiety. Dotyczy ona zainteresowań, pracy naukowej  lub innej działalności. Informacje te zostaną zamieszczone na stronie sknK, w zakładce „O nas”.
 • Mamy zaległości w wyborze komisji rewizyjnej. To taki sztuczny twór, wymagany przez statut. Na razie zgłosiła się tylko Dorota. Dobrze byłoby, gdyby resztę składu stanowiły osoby młodsze. Dzięki temu zapoznają się z pracą koła i zdobędą niezbędną wiedzę, by objąć koło, jak nas już nie będzie.
 • Przydałoby się utrwalić na taśmę wideo przedstawienie wystawione na Wigilii Instytutu Kulturoznawstwa.

  Przyjęliśmy do swego grona nowego członka – Adama Pasiecznego. Adam jest pełen zapału i chętny do pracy, cieszymy się, że zasilił nasze szeregi (ze swojej strony dodam, że jestem pod wrażeniem: Adam sam do mnie zadzwonił i wyraził chęć dołączenia do sknK. Mam nadzieję, że będzie się dobrze czuł w naszym gronie – dop. Bartek Kołtonowski).

  W naszym spotkaniu przez łącze internetowe uczestniczyła Gosia Gąśka Makowska. Pokonana przez grypę, z wysoką gorączką mimo wszystko chciała towarzyszyć i przysłuchiwać się rozmowom. Życzymy Ci Gąśko dużo dużo zdrowia i żebyś szybciutko wróciła do pełnej formy!