Dawno, dawno temu była sobie strona Studenckiego Koła Naukowego Kulturoznawców UMCS zrobiona we flashu (taka technologia firmy Adobe – to ci od Photoshop’a). Działała słabo i miała poważne ograniczenia więc powstała nowa z zamiarem godnego reprezentowania naszego koła w internecie a przy tym stworzenia choćby zalążka społeczności kulturoznawców w postaci osób komentujących wpisy. Było lepiej ale nie wystarczająco dobrze. Nie wiem czy strona była słaba czy ludzie zawiedli…

Tak sobie pomyślałem, że poprzednia strona była taka smutna, mało co się ruszało, było niewiele obrazków, filmów z YouTube itp. A przecież każdy lubi jak się coś rusza, zmienia, świeci… Zastanawiające jest że wiele ludzi spędza mnóstwo czasu na różnych portalach społecznościowych wrzucając zdjęcia i filmy, komentując treści tworzone przez innych a tak rzadko odnoszą się do treści zamieszczanych na stronie koła do którego sami (dobrowolnie) należą.

Hmm, jako doświadczony administrator stron www (moja pierwsza strona powstała w 2003 roku i rozwijana jest do dziś) wiem, że jak nie ma zainteresowania to nie wina odwiedzających stronę tylko administracji – „kiepska strona musi być skoro nie przyciąga ludzi”. Chociaż widziałem wyjątki: strona/forum Studenckiego Koła Naukowego Etnolingwistów chociaż uboga graficznie to cieszy się dużą aktywnością użytkowników/członków.

Gdy zaszła potrzeba zmodernizowania systemu na którym oparta jest nasza strona (WordPress) a co za tym idzie kolejna zmiana serwera (i miejmy nadzieję, ze ostatnia), pomyślałem, że to dobry moment aby pójść z duchem czasu i wyposażyć naszą stronę w różne gadżety które są na porządku dziennym. Pozwolę sobie przybliżyć w punktach listę zmian.

 • nowy (!) jasny i przejrzysty wygląd (obrazy do wpisów, logo z prawdziwego zdarzenia)
 • integracja z facebook.com
 • integracja z twitter.com
 • integracja z innymi serwisami: Delicious, StumbleUpon, Digg
 • na pierwszy rzut oka nie widać ale takie technologie jak: jquery, ajax (czy dodawanie komentarzy w czasie rzeczywistym)
 • lepszy system komentarzy (cytowanie wypowiedzi innych użytkowników, co pozwala nam skomentować komentarz)
 • strona gotowa na wielu autorów/redaktorów wpisów
 • ciekawe widget’y – szybka zmiana poszczególnych komponentów strony np. kalendarza, panelu logowania, galerii itd. i ich miejsca na stronie, np. kalendarz na dole albo po prawej/lewej
 • system wyróżnienia autorów i osób komentujących wpisy

Tyle z ważniejszych rzeczy. Szczególnie zadowolony jestem z tego, że teraz nasza strona jest bardziej dynamiczna, elastyczna i zgodna z najnowszymi internetowymi standardami.

Czego nie udało mi się zrobić, to przygotować odpowiednich materiałów promocyjnych (bannery, logo itp.) do ściągnięcia dla instytucji które chcą z nami współpracować (a coraz więcej się ich zgłasza) i wymieniać się linkami. Bardzo chciałem żeby to było gotowe na start nowej strony. :( Kolejną rzeczą to fakt, że strona nie jest jeszcze w pełni po polsku – to także z czasem się zmieni…

Czego oczekuję od członków sknK, to aktywne uczestnictwo w życiu naszej strony (przecież to dla Waszej wygody ona istnieje!). Co rozumiem przez słowa „aktywne uczestnictwo”?

 1. odwiedzanie strony przynajmniej dwa razy dziennie (zazwyczaj strona jest aktualizowania przed południem i w godzinach wieczornych)
 2. jeśli we wpisie jest prośba o Wasze zdanie, proszę – dodajcie komentarz. Jeśli jest informacja o spotkaniu a Wy nie możecie przyjść lub Wam nie pasuje godzina – dodajcie komentarz
 3. strona ma większy priorytet niż konto sknK na facebook – możecie komentować tam i też będzie mi miło ale wolałbym zobaczyć komentarze tutaj
 4. zarejestrujcie się na naszej stronie (fajnie by było podać prawdziwe dane :) ) – jeśli pomysł wypali to każdy będzie mógł pisać o ciekawych rzeczach na naszej stronie, jeśli nie wypali to i tak nic Wam się nie stanie – spamu na skrzynce nie będzie (tutaj taka uwaga)
 5. dzielcie się ciekawymi wpisami z naszej strony (np. galerie) na swoich kontach facebook

Uff, to tyle. :) Mam nadzieję że strona się Wam podoba (opinie można dodawać poniżej).